Fenerbahçe-Hatayspor Maçının Yardımcı Hakemi Kemal Yılmaz, Tartışmalar Sonrası Hakemliği Bıraktığını Açıkladı

Geçtiğimiz haftalarda oynanan Fenerbahçe-Hatayspor maçında görev yapan ve Edin Dzeko’nun tartışılan penaltı pozisyonunda orta hakemi uyaran yardımcı hakem Kemal Yılmaz, MHK’nın maçtan sonraki tutumunu eleştirerek, 27 yıllık hakemlik kariyerine son verdiğini açıkladı.

Detaylar ?

Trendyol Süper Lig’in 9’uncu haftasında oynanan Fenerbahçe – Hatayspor maçında görev yapan yardımcı hakem Kemal Yılmaz, hakemlikten istifa etti.

Yılmaz, maç içerisinde VAR tarafından iptal edilen penaltı kararının ardından Merkez Hakem Kurulu’nun kendisine maç vermemesini eleştirerek, 27 yıllık kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Tartışılan penaltı pozisyonu sırasında yaşanılanları anlatan tecrübeli hakem, söz konusu pozisyonda orta hakeme bir penaltı uyarısında bulunduğunu ve orta hakemin de bunu olumlu şekilde değerlendirerek penaltı kararı verdiğini söyledi.

Maç içinde yaşanan penaltı pozisyonu hakkında Kemal Yılmaz:

‘Yakından bilindiği gibi Fenerbahçe – Atakaş Hatayspor maçında, tarafımıza verilen talimatlar doğrultusunda davranarak, kendisinin göremediği bir pozisyonda orta hakeme bir penaltı yardımında/uyarısında bulundum ve orta hakem de bunu olumlu şekilde değerlendirerek penaltı kararı verdi. Penaltı kararı sonrasında yaşananlar ve yol açtığı yorum ve değerlendirmeler futbol kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Mutlulukla belirtmeliyim ki futbol kamuoyu sahada vermiş olduğumuz kararın doğruluğunu destekler niteliktedir. Maç sonrasında gözlemciler tarafından verilen ve MHK’ye bildirilen ‘notlar’ da pozisyonun sağlıklı olarak değerlendirildiğini ve karara yansıtıldığını gösterir nitelikte ve yüksektir.’

VAR’dan ofsayt gerekçesi ile dönen kararın tüm futbol kamuoyu tarafından desteklendiğini bildiren Yılmaz, 10. haftada kendisine maç verilmemesini pozisyonun Merkez Hakem Kurulu tarafından ‘yanlış’ olarak değerlendirildiği izlenimi doğurduğunu belirtti.

Kemal Yılmaz:

‘Bu gelişmeler ışığında olağan teamüllere uygun şekilde, bu hafta yapılacak olan maçlarda görev beklentisi içinde olmam son derece doğalken; ne yazık ki bu gerçekleşmemiştir. Elbette, hakem atamalarını yapmak Merkez Hakem Kurullarının takdirindedir. Ancak, bu tasarrufun tartışmalara yol açan ve doğru karar verildiği genel kabul gören bir maçın hemen ertesinde olması; bende, pozisyonun Merkez Hakem Kurulu tarafından ‘yanlış’ olarak değerlendirildiği izlenimi doğurmuştur. Bu davranış şekli tüm hakem camiası tarafından bilinen bir gerçektir.’

Yardımcı hakem, MHK’nın mevcut kararını sadece kendisine yönelik olarak değil, hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerini engelleyici veya zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendirdiği ekleyerek, atif hakemlik kariyerini bugün itibarıyla sonlandırdığını duyurdu.

Kemal Yılmaz: 

 ‘Yapılan uygulamayı, sadece tarafıma karşı yapılan bir haksızlık ve hakem atama kriterlerine karşı tutarsızlık ve aykırılık olarak değil; tüm hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerini engelleyici veya zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. ‘Belirttiğim gerekçelerle 27 yıldır çok büyük sevgi, çaba ve tutku ile sürdürdüğüm aktif hakemlik kariyerimi bugün itibarıyla sonlandırıyorum. Lüzumu halinde daha detaylı açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağım açıktır.’

‘Gelecek günlerde yollarımızın tekrar kesişmesi ümidiyle; bugüne kadar etkileşim içinde olduğum futbol kamuoyunun tüm paylaşlarına bana kattıkları değerler, yaşattıkları güzel duygular ve verdikleri büyük onur için teşekkür ediyor ve özellikle büyük baskı altında görev yapmakta olan tüm hakem kardeşlerime başarılar diliyorum.’

⬇️

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x