İsrail’den Eurovision’da göndermeli şarkı: “Ekim Yağmuru”

İsrail, organizatörlerin 2024 şarkı seçimlerini sansürlemeye çalışması halinde Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekilme tehdidinde bulundu.

Bu ayın başlarında ülkeyi temsil edeceği açıklanan Eden Golan, İsveç’in Malmö kentinde düzenlenecek yarışmada “Ekim Yağmuru” şarkısını söyleyecekti.

Ancak Israel Hayom gazetesine göre, sızdırılan şarkı sözlerinin şarkının 7 Ekim’de Hamas’ın saldırısına gönderme yaptığını göstermesi üzerine tartışma çıktı.

SİYASİ GÖNDERMELERİ OLAN ŞARKILAR YASAK

Yarışmayı her yıl düzenleyen Eurovision Yayın Birliği (EBU), şarkı yarışmasını siyasi olmayan bir etkinlik olarak nitelendiriyor ve bu kuralı ihlal eden yarışmacıları diskalifiye etme hakkını saklı tutuyor.

İsrail, şarkı sözlerinin onaylanmaması halinde bu yıl yarışmaya katılmayacağını açıkladı. Şarkı şu anda EBU tarafından inceleniyor.

İsrail’in katılımına sponsor olan ulusal yayın kuruluşu KAN’dan bir kaynak Reuters’a sızdırılan şarkı sözlerinin doğru olduğunu doğruladı.

İsrail’in yayıncısı KAN, girişlerini değiştirmeye yönelik her türlü girişimi reddedeceklerini söyledi.

KAN’ın açıklamasında, “İsrail Yayın Kurumu açısından şarkının değiştirilmesi gibi bir niyetin bulunmadığı bilinmelidir” denildi.

Bu, Avrupa Yayın Birliği tarafından onaylanmadığı takdirde İsrail’in önümüzdeki mayıs ayında İsveç’te gerçekleşecek yarışmaya katılamayacağı anlamına geliyor.

DAHA ÖNCE DE ŞARKILAR YASAKLANMIŞTI

Daha önceki yıllarda ülkeler EBU tarafından şarkı sözlerini değiştirmeye zorlanmıştı.

Gürcistan, 2009 yılında şarkısının dönemin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e gönderme yaptığı gerekçesiyle reddedilmesinin ardından yarışmadan çekilmişti.

Geçen ay, İzlanda Besteciler ve Şarkı Sözü Yazarları Derneği, İsrail’in “neşe ve iyimserlikle karakterize edilen” bir etkinliğe katılımının askeri eylemleriyle bağdaşmadığını söyleyerek, İsrail’in yarışmadan med edilmesi çağrısında bulunmuştu.

İsveç, Finlandiya ve Danimarka’nın da aralarında bulunduğu diğer ülkeler de ülkenin yarışmadan çekilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x