Bir zamanlar herkesin gidemediği üniversitelere, günümüzde Z kuşağının ilgisi düştü

Son yapılan araştırmalar, yeni kuşakların, üniversite mezunu olmayı, eski kuşaklara göre daha az önemsediğini gösteriyor…

Nil Göksu Urgancıoğlu

Eskiden altın bilezik denilirdi… Çok değer verilirdi… Ancak değişti… Önceden üniversite okumak, iş hayatına atılmanın önemli bir basamağı olarak kabul görürken, Z kuşağı üniversiteye gitmemeyi tercih ediyor.

Z KUŞAĞININ YÜZDE 63’Ü ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İSTİYORDU

Geçtiğimiz aylarda, ABD’de yılında yapılan bir anket, Z kuşağının sadece %41’inin kolej ve üniversitelere güvenme eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Bu oran Y kuşağı için çok daha yüksek… 2014 tarihli bir ankete göre, Y kuşağının %63’ü üniversite eğitimine önem veriyor ya da üniversite eğitimi almayı planlıyordu. Aradaki fark farazi olarak yüzde 22’lik bir oran düşüşüne tekabul ediyor.

TÜRKİYE’DE DE DAHA AZ KAYIT

Üniversite diplomasına verilen değerin düşmesi, kayıtlı öğrenci sayısına da yansıdı. Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı bir araştırmaya göre, 2022 yılında, ABD’de on yıl öncesine göre 4 milyon daha az kişi üniversiteye kaydoldu. Türkiye’de de durum farklı değil. Yüksek Öğretim Kurumu verilerine göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelere kayıtlı öğrenci sayısı toplam 8.296.959 iken, bu yıl 6.950.142’a kadar düştü.

KARŞILIĞINI ALAMAMA KORKUSU

Peki bunun sebebi ne? Üniversiteye gitmemeyi tercih edenler arasında yapılan bir anket bu sorunun cevabını veriyor. Anket katılımcıların neredeyse yarısnını üniversite okuma maliyetinin ve bu sürede harcanacak zamanın karşılığını almayacağını düşünüyor. Yani üniversite diploması almak için harcanacak paranın ve zamanın, ilerde daha fazla gelir getireceğinden şüphe duyuyorlar.

LİSE MEZUNUNDAN DAHA AZ KAZANÇ

Ne yazık ki bu şüpheyi destekleyen araştırmalar da mevcut. Pew Araştırma Merkezi’nin 2019 tarihli bir raporu, ABD’de üniversite eğitimi almış genç çalışanların kazançlarının son 50 yılda çoğunlukla sabit kaldığını ortaya koydu. ABD’nin Yüksek Öğretim Kurumu’nun son verilerine göre, mezun olduktan dört yıl sonra, öğrencilerin üçte biri 40.000 dolardan az kazanıyor. Şunu belirtmek de çok önemli; bu mezunlar, sadece lise diplomasına sahip çalışanların kazandığı ortalama 44.356 dolarlık maaştan daha düşük yıllık kazanca sahip.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x